- Objavljeno: 24.11.2011.
Zajedno protiv seksualnog nasilja
FOTO: PU primorsko-goranska
Danas je u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke u organizaciji Obiteljskog centra Primorsko-goranske županije održana tribina „Zaustavimo seksualno nasilje nad djecom“ kojoj su prisustvovali učitelji, stručni suradnici i ravnatelji odgojno-obrazovnih ustanova te djelatnici drugih institucija koje se bave zaštitom i pravima djece i mladih.
Tribina je započela scenskom izvedbom učenika OŠ „Pehlin“ iz Rijeke s nazivom „Imaš pravo reći ne“.
Ravnateljica Obiteljskog centra PGŽ, Gordana Stolfa istaknula je kako je cilj ove tribine pružiti znanja i praktična rješenja za prijavljivanje nasilja nad djecom i podizanje svijesti o razmjerima seksualnog nasilja nad djecom. Prisutne je upoznala s podatkom da je u čak 75 do 80 % slučajeva seksualnog nasilja nad djecom počinitelj iz kruga osoba poznatih bilo djetetu ili obitelji. Navela je kako se tribina održava u sklopu kampanje Vijeća Europe za zaustavljanje seksualnog nasilja nad djecom.
Uz stručnjake iz Obiteljskog centra i Dječjeg doma „TIĆ“ iz Rijeke, na tribini su aktivno sudjelovali policijski službenici iz Odsjeka za prevenciju, Dražen Pandža i Ingrid Mavrić, te voditeljica Odsjeka za maloljetničku delinkvenciju, Marijana Žunić.
Dražen Pandža upoznao je prisutne s provođenjem preventivnog programa „S.A.M. - Promocija sigurnosti i javnozdravstvene samosvijesti“ koji se realizira u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo PGŽ, te s rezultatima ispitivanja rizičnih stavova i ponašanja kojim je bilo obuhvaćeno 606 učenika 2. razreda srednjih škola.
Ingrid Mavrić izvijestila je prisutne o nastavku kampanje „Živim život bez nasilja“, sutra, 25. studenog u OŠ Nikole Tesleu Rijeci. Tim povodom bit će održan pilot projekt pod nazivom „Budi muško, mijenjaj pravila“ koji za cilj ima podizanje svijesti o problemu nasilja nad ženama zajedno s mladićima koji angažmanom u zajednicama imaju mogućnost poboljšanja sebe i svoje okoline. Navela je kako će projekt biti realiziran u dvije edukativne radionice (za dječake i za djevojčice), te je namijenjen učenicima 7. i 8. razreda.
U završnom dijelu, Marijana Žunić govorila je o zakonskoj regulativi i kriminalističkim istraživanjima u kaznenim djelima protiv spolne slobode i ćudoređa. Navela je kako je u vremenskom razdoblju od 2005. do 2010. godine na području Republike Hrvatske na štetu djece zabilježeno 1187 kaznenih djela iz ove domene, dok ih je na štetu maloljetnika zabilježeno 1307. Na području Policijske uprave primorsko-goranske u razdoblju 2006. do 2010. godine evidentirano je 99 kaznenih djela iz ove domene, a na štetu djece i maloljetnika.
Isto tako naglasila je kako se neprijavljivanjem seksualnog zlostavljanja djece počiniteljima omogućava da nekažnjeno nastave s činjenjem ovih kaznenih djela, dok se nažalost žrtvi šalje poruka da je nesigurna i nezaštićena, te da se isto nasilje može ponovo dogoditi bilo njoj ili nekom drugom.
Stoga je posebno istaknula potrebu sustavne suradnje svih institucija i udruga koje se bave djecom i mladima u cilju prevencije i suzbijanja ovih kaznenih djela, te pružanja pomoći najranjivijoj skupini, odnosno djeci koja su bila izložena nekom od oblika seksualnog nasilja.