Više o regiji
Crikvenica je jedno od najstarijih ljetovališta na Mediteranu i poznato lječilišta s blagom klimom i bujnom zimzelenom vegetacijom. Najstariji hotel Therapia je izgrađen 1895., a do je danas čak i bivši pavlinski samostan pretvoren u hotel. Inače, po crkvi toga samostana grad je i dobio ime. Navodno je nadvojvoda Josef osobno dao preurediti tadašnju Luku Crikvenicu u lječilište, jer je bio u svađi s bratom carom Franz Josefom I. te s njime više nije htio dijeliti ljetnu svježinu Opatije. Već 1888. ovdje je postojalo prvo kupalište. Prelijepa su i ostala mjesta Crikveničke rivijere kao što su Jadranovo, Selce, Dramalj...
Počeci turizma u Crikvenici prvenstveno se vezuju uz zdravstveni turizam te izgradnju dvju luksuznih hotela – Therapie i Miramare, a potom uređenja javnog kupališta davne 1888. godine, čime su učinjeni prvi značajniji koraci u razvoju crikveničkog turizma, gospodarske grane koja je u tom, do tada tradicionalno ribarskom mjestu, bila nepoznanica. Među atrakcijama izdvaja se novije arheološko otkriće, antička keramičarska radionica stara više od 2000 godina. Arheološka nalazišta još su jedan mamac za dolazak u ovo turističko odredište bogate tradicije. U Crikvenici i njezinoj okolici postoje antička, ali i predantička, ilirska, čak paleolitička nalazišta.
Na jugu Kvarnerske obale proteže se rivijera oko mjesta Novog Vinodolskog. U srednjem vijeku kulturno i političko središte kneževine Frankopana i mjesto s bogatom povijesti. Primjerice,Vinodolski zakonik najstariji je zakonski tekst na hrvatskom jeziku, napisan čakavskim narječjem i starim hrvatskim pismom glagoljicom. Šestog siječnja 1288. godine stanovnici Vinodola izabrali su predstavnike devet vinodolskih gradova-općina: Novog, Ledenica, Bribira, Grižana, Drvenika, Hreljina, Bakra, Grobnika i Trsata. Povjerili su im zadaću pisanog uređenja odnosa između gradova općine Vinodol i krčkih knezova. Oni će u Novom Vinodolskom, tadašnjem Novom Gradu, s krčkim knezom Leonardom utanačiti zakon koji utvrđuje prava i dužnosti novih kmetova i novih feudalnih gospodara. Naime, darovnicom hrvatsko-ugarskog kralja Andrije II. gradovi dotad slobodne općine Vinodol 1225. godine potpadaju pod vlast krčke vlastele. No, slobodni seljaci nisu željeli postati kmetovi pa su izbili brojni sukobi koji su završili donošenjem spomenutog zakona. Iako u prvom redu štiti feudalce, Vinodolski zakonik sadrži novosti iz različitih grana prava: upravnog, kaznenog i procesualnog. Zbog toga je Zakonik iznimno vrijedan spomenik srednjovjekovnog hrvatskog običajnog prava. Ističemo i mjesto Grižane, gdje se koncem petnaestog stoljeća rodio slavni slikar Juraj Julije Klovic, renesansni Michelangelo minijature.