Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježen okruglim stolom „Što nam kažu brojke o nasilju u obitelji“

Slika Prevencija/2023/Nasilje-2023%20(2).JPG

Okruglim stolom ostvaren je cilj jačanja međuresorne suradnje kao jednog od ključnih strateških ciljeva u suzbijanju nasilja u obitelji

FOTO: PU primorsko-goranska

Povodom obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u organizaciji Policijske uprave primorsko–goranske i Udruge UZOR Rijeka u Informativnom centru za prevenciju kriminaliteta na području grada Rijeke, održan je u petak, 22. rujna okrugli stol pod nazivom: „Što nam kažu brojke o nasilju u obitelji“, namijenjen stručnjakinjama i stručnjacima koji se u svom djelokrugu rada bave i problematikom obiteljskog nasilja.
 
Uz organizatore, sudionici okruglog stola bili su predstavnici sljedećih institucija:
 
  • Hrvatski zavod za socijalni rad, Područni ured Rijeka
  • Pravobraniteljica za djecu Rijeka,
  • Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Rijeka,
  • Obiteljski centar, Područna služba Primorsko-goranske županije,
  • Odjel za podršku žrtavama i svjedocima pri Županijskom sudu u Rijeci
  • Centar za pružanje usluga u zajednici „Tić“ Rijeka
  • Pravni fakultet Rijeka
 
Okruglom stolu je prisustvovala i predstavnica Grada Rijeke, Karla Mušković, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života.


 
Nakon dobrodošlice koju su sudionicima poželjeli predstavnici organizatora okruglog stola, policijska službenica za nadzor i planiranje – za prevenciju Ingrid Mavrić te psihologinje iz Udruge UZOR Paula Bogović i Duška Car Drljača, uslijedilo je predstavljanje sudionika, uz kratku prezentaciju i komentar statističkih pokazatelja vezanih za nasilje u obitelji, što je poslužilo kao uvod za razmjenu novosti i promjena koje su se dogodile u pojedinim institucijama i udrugama.
 
Tako su predstavnice Udruge UZOR iznijele informaciju da se od 2022. godine provodi nova usluga koju financira Grad Rijeka putem javnog poziva, a odnosi se na podršku stanovanju ženama – žrtvama nasilja i njihovoj djeci, a koja podrazumijeva podmirivanje troška najma stana za žene nakon izlaska iz sigurne kuće u trajanju od šest mjeseci. Od početka 2023. godine ta usluga je dostupna i ženama koje nisu bile u sigurnoj kući, a odlaze od počinitelja obiteljskog nasilja.
 
Predstavnik Centra za pružanje usluga u zajednici „Tić“ Rijeka, obavijestio je prisute o promjeni tima stručnjaka uz promjenu naziva ustanove.
 
U Hrvatskom zavodu za socijalni rad, Područni ured Rijeka,  novost uz promjenu naziva je i odvajanje od Obiteljskog centra te modernizacija informatičkog sustava kojim se olakšava rad sa žrtvama obiteljskog nasilja.
 
Predstavnice Obiteljskog centra, Područne službe Primorsko-goranske županije također su iznijele pozitivne novitete: uz to što sada samostalno djeluju nakon odvajanja od Hrvatskog zavoda za socijalni rad, započeli su se baviti psihosocijalnim tretmanom obitelji u kojima postoji visoki rizik od obiteljskog nasilja, kao jednim od vidova prevencije od eskalacije nasilja.
 
U angažiranoj raspravi sudionici su se dotaknuli i predstojećih promjena u zakonskoj regulativi u skladu s preporukama GREVIA da fokus postupanja u situacijama obiteljskog nasilja bude na žrtvi i njezinoj zaštiti.
Dogovoren je nastavak suradnje i sljedeći susret nakon implementacije nove zakonske regulative.

Zaključak okruglog stola je da je razmjenom informacija, diskusijom i novim dogovorom postignut cilj  ovog skupa, a to je prije svega jačanje međuresorne suradnje kao jednog od ključnih strateških ciljeva u suzbijanju nasilja u obitelji, u smislu veće povezanosti, bolje komunikacije i suradnje institucija i organizacija civilnog društva koje se bave, kako prevencijom, tako i rješavanjem slučajeva nasilja.
 
Uz navedeno, cilj je bio i poslati poruku javnosti o nultoj toleranciji prema bilo kom obliku nasilja, pa tako i nasilju u obitelji, o potrebi prijavljivanja obiteljskih nasilnika te važnosti podrške, pomoći, osnaživanja i zaštite žrtava obiteljskog nasilja.
 
Obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama nastavlja se i danas u Informativnom centru za prevenciju kriminaliteta na području grada Rijeke edukacijom policijskih službenika na temu zaštite žrtava kaznenih djela i prekršaja.
 
Edukacija se provodi kontinuirano od 2014. godine u organizaciji Ureda načelnika Policijske uprave primorsko-goranske, a današnja edukatorica je psihologinja Lorena Zec iz udruge SOS Rijeka - centra za nenasilje i ljudska prava. Policijski službenici educirat će se kroz sljedeće teme:
 
  • Rodno uvjetovano nasilje s naglaskom na prisilnu kontrolu i post-separacijsko nasilje
  • Problematika razgraničenja kaznenih i prekršajnih djela

Podsjećamo, Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se od 2004. godine, kada ga je Hrvatski sabor proglasio u spomen na tri ubijene žene na zagrebačkom Općinskom sudu 22. rujna 1999. godine.

Stranica