- Objavljeno: 05.10.2011.
Start programa „Prevencija i alternativa 1“
FOTO: PU primorsko-goranska
Na danas održanoj konferenciji za novinare u Policijskoj upravi primorsko-goranskoj, Darko Stanković, voditelj Odsjeka za prevenciju, predstavio je treću komponentu preventivnog programa Zajedno više možemo pod nazivom Prevencija i alternativa 1 („PIA 1“).
Ova komponenta nastavlja se na prve dvije komponente (Mogu ako hoću 1 i Sajam mogućnosti), ponavljanjem i nadogradnjom pojedinih sadržaja programa u cilju kontinuiranog razvijanja pravilnog odnosa učenika prema svim oblicima rizičnog ponašanja.
Podsjećamo, provedba programa Zajedno više možemo započela je prošle školske godine u suradnji s Gradom Rijeka. Tijekom proteklog perioda realizirane su prve dvije komponente programa, i to prva komponenta Mogu ako hoću 1 (posjet učenika 4. razreda policijskim postajama) te druga komponenta Sajam mogućnosti (predstavljanje rada udruga koje se bave organizacijom slobodnog vremena djece i učenika).
Prošle školske godine, tadašnji 4a razred OŠ Nikole Tesle iz Rijeke posjetio je I. policijsku postaju Rijeka. Danas, uzvratnim posjetom policijske službenice za prevenciju Antonije Ferenčak i kontakt-policajac Bojana Žagara, sada već 5a razredu OŠ Nikole Tesle, po prvi je put na području grada Rijeke započela provedba treće komponente preventivnog programa Zajedno više možemo pod nazivom Prevencija i alternativa 1 („PIA 1“).
Današnjem predavanju i interaktivnim radionicama uz učenike i policijske službenike prisustvovali su i njihov razrednik, Ante Juraga, psihologinja Orjana Marušić Štimac te Željko Lukić, policijski službenik za prevenciju, taktiku i metodologiju rada policije iz Odjela za javni red i Suzana Brnas, policijska službenica za nadzor i potporu iz Odsjeka za prevenciju Policijske uprave primorsko-goranske.
Nakon kraćeg uvoda, izabrani su pomagači, Luciana i Damjan, učenici 5a razreda koji su aktivno sudjelovali u realizaciji interaktivne radionice „Pravodobno rješavanje problema“. Svi učenici bili su vrlo aktivni u iznalaženju najboljih načina i rješenja nastalog problema ( npr. „imam jedinicu“). Cilj je bio da učenici shvate važnost pravodobnog rješavanja problem, odnosno kako ne dopustiti da se problemi nagomilaju (npr. „uz jedinicu imam i nekoliko neopravdanih sati“) jer ih je tada puno teže, a ponekad i nemoguće riješiti. Svladavanje problema različitih veličina i važnosti vrlo zorno je prikazano prelaženjem (preskakanjem) posebno pripremljenih kutija. Tako je najmanju kutiju bilo vrlo lako prijeći, nešto veću teže, dok najveću nije uspio prijeći niti jedan od pomoćnika.
Nakon ovoga učenici su ponovili sadržaje i pojmove iz prve komponente Mogu ako hoću-1: što radi policija, tko je to kontakt policajac, što je prevencija, što su i koje ovisnosti mogu biti, koje su njihove posljedice, što je nasilje, vandalizam, što trebaju učiniti ako ih netko ugrožava ili se susretnu s nekim nepoželjnim ponašanjima… Ovo je ujedno bila priprema za drugu interaktivnu radionicu „Kviz znanja-značaj prevencije kriminaliteta“. U grupama po četvero, učenici su rješavali ukupno 27 kviz pitanja vezanih uz prethodno navedene pojmove i sadržaje, a na kraju su svi zajedno provjerili točnost svojih odgovora. Pokazalo se da su učenici 5a razreda OŠ Nikole Tesle vrlo dobro usvojili znanja jer je vrlo malo odgovora bilo u kojima većina grupa nije zaokružila točne odgovore.
Tijekom čitavog sata svi su učenici bili vrlo aktivni i zainteresirani, a podršku programu izrazili su i prisutni predstavnici Škole smatrajući kako je ovo dobar način edukacije djece o štetnosti svih oblika ovisnosti i rizičnih ponašanja, usvajanja znanja o ulozi i zadaćama policije, te u konačnici razvijanja pozitivnih stavova i vrijednosti kod učenika.
Isto tako, u ovoj školskoj godini nastavljena je provedba prve komponente programa Zajedno više možemo pod nazivom Mogu ako hoću 1 koja je namijenjena učenicima 4. razreda. Tako su jučer učenici 4a razreda OŠ Nikole Tesle iz Rijeke s učiteljicom Martinom Crnković, prisustvovali predavanju, a potom i obišli I. policijsku postaju Rijeka.
Tijekom školske 2011/2012. godine edukacijama preventivnog programa Zajedno više možemo bit će obuhvaćeno oko 1 000 učenika 4. razreda (Mogu ako hoću 1) te oko 1 100 učenika 5. razreda (Prevencija i alternativa 1) svih riječkih osnovnih škola.