- Objavljeno: 26.03.2025.
Policija nastavlja informirati roditelje kako zaštititi djecu od zlostavljanja na Internetu
Roditelji i svi ostali građani elektroničko nasilje mogu prijaviti u policijskoj postaji, pozivom na telefon 192, e-poštom ...
FOTO: PU primorsko-goranskaOsim edukativnih predavanja za učenike osnovnih i srednjih škola, prošlog tjedna o prevenciji nasilja putem modernih tehnologija, educirani su i roditelji učenika Osnovnih škola „Ivana Mažuranića“ iz Novog Vinodolskog i „Kostrene“.
Edukacije je održala policijska službenica Policijske uprave primorsko-goranske Nives Kajfeš Grčko, koja je prisutne roditelje informirala o različitim oblicima zlostavljanja koja se događaju prilikom online komunikacije, kao i o opasnostima kojima su izložena njihova djeca kod korištenja društvenih mreža.
Roditelji su tako saznali koje su razlike između klasičnog nasilja među djecom i mladima i elektroničkog nasilja, odnosno cyberbullyinga.
Navođenjem primjera elektroničkog nasilja, roditelje se senzibiliziralo o ovoj problematici kako bi mogli savjetovati svoju djecu jer mnogi učenici nisu svjesni opasnosti virtualnog nasilja
Posebno je naglašeno da djeci savjetuju da se ne sastaju s nekim koga poznaju samo iz virtualnog svijeta, pogotovo bez prisutnosti roditelja, kao i da neprimjerene slike ili snimke koju dobiju od nepoznate osobe odmah prijave u najbližoj policijskoj postaji kako bi se što prije otkrio počinitelj.
Upozoreni su i na to da često počinitelj lažnim predstavljanjem nastojati zadobiti povjerenje djeteta, nakon čega slijedi seksualno iskorištavanje i ucjenjivanje djeteta.
Roditelji su upoznati i s kaznenim djelima opisanim u Kaznenom zakonu, a koja se čine korištenjem i zlostavljanjem putem suvremenih tehnologija, kao što su kaznena djela: spolno zlostavljanje i iskorištavanje djeteta, mamljenje djece za zadovoljenje spolnih potreba, upoznavanje djece s pornografijom, povreda privatnosti djeteta, zloupotreba snimke eksplicitnog sadržaja i drugo.
Saznali su da prema članku 95. st. 4. Obiteljskog zakona: “Roditelji imaju pravo, dužnost i odgovornost nadzirati dijete u njegovu druženju s drugim osobama, kao i komunikaciju na društvenim mrežama, odnosno drugim oblicima elektroničke komunikacije te mu zabraniti druženja i komunikaciju koja nisu u skladu s djetetovom dobrobiti.“
Mnogi od prisutnih koriste aplikacije za nadzor djece i na taj način imaju uvid u sadržaje koje djeca gledaju i koliko često koriste Internet. U razgovoru s roditeljima naglašena je i važnost uspostavljanja povjerenja s djecom, kako bi oni kao roditelji bili prvi kome će se djeca obratiti za pomoć i savjet.
Kome se obratiti u slučaju zlostavljanja na internetu?
Elektroničko nasilje roditelji i svi ostali građani mogu prijaviti u područnoj policijskoj postaji, pozivom na telefon 192, elektroničkom poštom ili putem aplikacije MUP-a Red Button koja je namijenjena za prijavu svih oblika iskorištavanja i zlostavljanja djece.