- Objavljeno: 13.12.2024.
Operativna akcija „Mir i dobro“ – 31 godinu u kontinuitetu
Provođenje akcije započelo je 13. prosinca 2024. te završava 7. siječnja 2025.
FOTO: IlustracijaOperativna akcija Ministarstva unutarnjih poslova, s naglaskom na prevenciju, pod nazivom „Mir i dobro“ započela je u petak, 13. prosinca 2024. godine i provodit će se do 7. siječnja 2025. godine. Obogaćeni dosadašnjim iskustvom i ove godine nastavljamo poticati građane na suzdržavanje od korištenja pirotehničkih sredstava, čime se uvelike mogu spriječiti tragične posljedice, te ih savjetujemo o sigurnom rukovanju ukoliko se ipak odluče koristiti pirotehnička sredstva.
Povodom početka navedene operativne akcije, 13. prosinca, u prostorijama Policijske uprave zagrebačke, održana je zajednička konferencija za medije Ministarstva unutarnjih poslova i Policijske uprave zagrebačke. Na konferenciji su sudjelovali načelnik Sektora za inspekcijske poslove u Ravnateljstvu civilne zaštite Nikola Turkalj, voditelj Protueksplozijske službe u Ravnateljstvu policije Tomislav Vukoja, pomoćnik načelnika Sektora za javni red i sigurnost Policijske uprave zagrebačke Tomislav Krtinić, policijski službenik Službe prevencije Policijske uprave zagrebačke Mislav Švigir te prim. dr. Zoran Barčot iz Klinike za dječje bolesti Zagreb.
Na početku same konferencije, načelnik Nikola Turkalj skrenuo je pozornost na zakonske okvire te pojasnio u kojem je razdoblju, sukladno odredbama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja, građanima dozvoljena kupovina i uporaba pojedinih kategorija pirotehničkih sredstava. „F1 kategorija pirotehničkih sredstava obuhvaća sredstva koja u sebi sadrže manje količine eksplozivne tvari, a njihova uporaba dozvoljena je građanima starijima od 14 godina tijekom cijele godine. Pirotehnička sredstva F2 i F3 kategorije u sebi sadrže znatnije količine eksplozivne tvari te ih je u razdoblju od 15. prosinca do 1. siječnja dozvoljeno prodavati isključivo osobama starijim od 18 godina, osim petardi i redenika iz kategorije F2 i F3, čija je nabava i uporaba građanima zabranjena. Uporaba dozvoljenih pirotehničkih sredstava kategorije F2 i F3 dozvoljena je građanima starijim od 18 godina samo u razdoblju od 27. prosinca do 1. siječnja“, pojasnio je Nikola Turkalj.
Voditelj Protueksplozijske službe u Ravnateljstvu policije Tomislav Vukoja osvrnuo se na neželjene posljedice korištenja pirotehničkih sredstava navodeći da je prošle godine uporabom pirotehničkih sredstava, bilo neopreznim, nestručnim ili neispravnim rukovanjem, ozlijeđeno 19 osoba od kojih su tri osobe teško ozlijeđene, a među njima je i 13-godišnjak. „Čak 15 raznih oštećenja nastalo je kao posljedica djelovanja pirotehnike na kućama, vozilima te na drugim objektima, a građanima je tijekom provođenja Akcije oduzeto 69 komada raznog oružja, oko 7000 komada streljiva, nešto više od kilograma eksploziva, 17 bombi i eksplozivnih naprava te oko 6000 raznih pirotehničkih sredstava“, rekao je Tomislav Vukoja.
Prisutnima se obratio i prim. dr. Zoran Barčot koji je govorio o ozljedama koje mogu nastati uporabom pirotehničkih sredstava, a što uključuje ozljede osoba koje su sredstvo aktivirale, ali i osoba koje su se zatekle u radijusu štetnog djelovanja pirotehničkog sredstva. „Ozljede su od banalnih, manjih opeklina prstiju i šake pa sve do vrlo ozbiljnih ozljeda poput amputacije dijela ekstremiteta, ozljeda oka, uha, šake i lica, koje u konačnici mogu bitno utjecati na kvalitetu budućeg života ozlijeđene osobe“, rekao je. „Opasna je avantura kada djeca i odrasli eksperimentiraju pirotehnikom kombinirajući u „kućnoj radinosti“ razna pirotehnička sredstva“, upozorio je prim. dr. Barčot te pozvao roditelje da budu odgovorni i svojim primjerom djecu uče o opasnostima i mogućim posljedicama „igre“ s pirotehničkim sredstvima.
Kroz godine provođenja ove akcije, Služba prevencije Policijske uprave zagrebačke kroz svoje radionice provodi aktivnosti kojima educira roditelje i učenike o odgovornom ponašanju s obzirom na znatiželjnost i želju djece za eksperimentiranjem pirotehnikom. „Nažalost, ove godine zabilježena je teška tjelesna ozljeda na području Policijske uprave zagrebačke, a „kritično vrijeme“ još nije ni počelo.
Pozivamo roditelje, ali i predstavnike medija da svi zajedno surađujemo, ne samo za vrijeme ovog dopuštenog razdoblja uporabe pirotehničkih sredstava nego i za cijelo vrijeme trajanja akcije „Mir i dobro“ kako bismo upozorili na opasnosti i spriječili neželjene posljedice“, rekao je policijski službenik Miroslav Švigir.
Također, pomoćnik načelnika Sektora za javni red i sigurnost Tomislav Krtinić osvrnuo se na dosadašnji angažman policije vezano za manifestaciju „Advent“ i operativnu akciju „Mir i dobro“ kao i na stanje sigurnosti, s posebnim naglaskom na mogućnost građana da svako nedozvoljeno oružje bez ikakvih sankcija predaju policiji, čime u konačnici možemo sačuvati živote. „Dragi roditelji, staratelji, odgajatelji, učenici, svi mi, razgovarajmo s djecom i dajmo im upute za njihovu sigurnost!“, istaknuo je.
Na samom kraju, policija je na ovaj način uputila poruku da je samo nekorištenje pirotehnike najbolja prevencija, jer blagdani se mogu proslaviti i na drugačiji način, a ukoliko će ju građani ipak koristiti preporuka je da se striktno drže uputa i preporuka proizvođača.
Dodatne informacije i savjete pronađite na poveznici - Mir i dobro.