- Objavljeno: 26.02.2025.
Obilježavanje Dana ružičastih majica u partnerstvu s Centrom „Tić“ Rijeka
Obilježavanje Dana ružičastih majica nastavlja se 6. ožujka kada će biti održan Obiteljski kviz „Zdrave veze“
FOTO: ilustracijaPovodom Dana ružičastih majica, koji se obilježava zadnje srijede u veljači (ove godine 26. veljače), Policijska uprava primorsko-goranska u suradnji s Centrom za pružanje usluga u zajednici „Tić“ Rijeka organizira nekoliko aktivnosti na temu prevencije nasilja u mladenačkim vezama.
Tako su u organizaciji i provedbi Centra „Tić“ snimljene dvije podcast emisije: audio-video zapis u kojem je sudjelovalo 9 mladih starije osnovnoškolske dobi iz tri riječke škole i audio zapis uz sudjelovanje stručnjaka koji se bave prevencijom nasilja.
Posljednja dva mjeseca mladi sudionici su učili i izmjenjivali znanja o zdravoj komunikaciji i nenasilju u vezama te su naučeno podijelili putem audio-video zapisa sa svojim vršnjacima.
U audio-zapisu namijenjenom roditeljima svoja su znanja i iskustva podijelili sljedeći stručnjaci:
- Karolina Kriškić Vidas, novinarka i mentorica u projektu Zdrave veze
- Ingrid Mavrić, policijska službenica za nadzor i planiranje-za prevenciju, Ured načelnika Policijske uprave primorsko-goranske
- Lorena Zec, koordinatorica razvojnih aktivnosti i psihologinja, Udruga SOS Rijeka
- Sonja Planinić, Građevinska škola Rijeka, voditeljica fakultativnog predmeta „Škola i zajednica“
- Anton Finderle, socijalni radnik Centra „Tić“ Rijeka
- Nana Gulić, stručna suradnica za projekte i programe Centra „Tić“ Rijeka
Neka od pitanja na koja su roditelji u podcastu mogli dobiti odgovore bila su što su zdrave mladenačke veze i zašto je važno pričati o njima, kao i savjete kako to najučinkovitije učiniti. Upozoreni su i na mogućnost zakonskih posljedica jer vrlo često djeca i mladi nisu svjesni da svojim ponašanjem krše zakon, posebno putem elektroničkih medija, npr. pri prosljeđivanju fotografija seksualno eksplicitnog karaktera čine kazneno djelo spolnog uznemiravanja iz čl.156.KZ-a, a može se zakonski kvalificirati i kao kazneno djelo iskorištavanja djece za pornografiju iz čl. 163. KZ-a. Na kraju upućeni su od koga i na koji način mogu potražiti pomoć.
Osim navedenog, sljedeća aktivnost kojom će se obilježiti Dan ružičastih majica bit će Obiteljski kviz „Zdrave veze“, koji će se održati 6. ožujka s početkom u 17 sati u Informativnom centru za prevenciju kriminaliteta na području grada Rijeke. U kvizu će sudjelovati mladi sudionici spomenutog podcasta sa svojim roditeljima te se zajedno natjecati s ciljem da na zanimljiv i zabavan način osvijeste različite oblike nasilja u mladenačkim vezama, s posebnim naglaskom na nasilje putem elektroničkih medija, ali i kako izgledaju zdravi i potencijalno dugotrajni romantični odnosi.
Podsjećamo, Dan ružičastih majica obilježava se u znak protesta zbog nasilnog incidenta koji se dogodio 2007. godine u školi Nova Scotia u Kanadi, kada je učenik u školu došao u ružičastoj majici u znak podrške svojoj majci, oboljeloj od raka dojke te je zbog toga bio žrtva nasilja svojih vršnjaka. Od tada se u Kanadi i brojnim zemljama svijeta organiziraju razne aktivnosti, kako u školama tako i na radnim mjestima, a ružičaste majice se nose kao simbol borbe protiv nasilja među djecom i mladima.
U Hrvatskoj je ovaj Dan prvi put obilježen 26. veljače 2014. godine uz sudjelovanje svih odgojno-obrazovnih ustanova, a Sabor je 17. veljače 2017. godine izglasao Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv nasilja među djecom i mladima.