Mjesec borbe protiv ovisnosti – konferencija za medije

Slika sam-mola.jpg

Foto: PU primorsko-goranska

U Policijskoj upravi primorsko-goranskoj danas je održana redovna konferencija za novinare kojoj su povodom obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti (15. studenog - 15. prosinca) prisustvovali načelnik Odjela kriminaliteta droga, Tomislav Kristić, policijski službenik iz Odsjeka za prevenciju, Dražen Pandža i dr. med. Davor Čorak, liječnik Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ.

U svom obraćanju prisutnima Tomislav Kristić je istaknuo kontinuirano dobre rezultate koje djelatnici Policijske uprave postižu u cilju suzbijanja zlouporaba droga na našem području. Poručio je kako aktivnosti policije u cilju suzbijanja ponude i potražnje droge traju neprekidno. Istaknuo je  kako se tzv. uličnom redukcijom postižu dobri rezultati na suzbijanju ponude droge, dok se poradi suzbijanja potražnje droga provode edukativne aktivnosti s mladima, roditeljima, učiteljima, socijalnim i zdravstvenim radnicima te svim drugim društvenim čimbenicima pri čemu je naglasio dobru suradnju svih institucija.

Dražen Pandža podsjetio je prisutne na Sporazum o suradnji na prevenciji potpisan 8. lipnja ove godine između Primorsko-goranske županije, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ i Policijske uprave primorsko-goranske. Ovim je započela provedba programa „S.A.M. - Promocija sigurnosti i javnozdravstvene samosvijesti“  namijenjenog učenicima 7. i 8. razreda osnovne škole, te svih razreda srednje škole. Istaknuo je kako je cilj ovog programa kod učenika razvijati pozitivne stavove koji bi u konačnici trebali dovesti do suzbijanja potražnje bilo kojeg od oblika ili sredstava ovisnosti.

O partnerskom radu djelatnika policije i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ, govorio je dr. med. Davor Ćorak. Prisutne je upoznao s rezultatima ispitivanja rizičnih stavova i ponašanja kojim je bilo obuhvaćeno 606 učenika svih 2. razreda srednjih škola u općinama i gradovima na području PGŽ (osim grada Rijeke i  tri srednje škole iz Opatije). Ispitivanje je pokazalo da je 95% učenika jednom ili više puta konzumiralo alkoholna pića, te da njih oko 80% alkohol konzumira svakog ili ponekog vikenda. Najviše se konzumiraju žestoka pića sa sokom, koja najviše konzumiraju učenice. Više od 50% učenika bilo alkoholizirano više puta unutar godine dana, a čak svaki četvrti više puta zadnji mjesec dana. Istaknuto je kako učenici pod pojmom pijanstvasmatraju teži oblik alkoholiziranosti, te kako rezultati pokazuju da se alkoholna pića većinom konzumiraju na javnim površinama.

Vezano uz nasilje istaknuto je kako veći postotak učenika bio izložen nekom od oblika nasilja (prvenstveno se radilo o verbalnim uvredama, manje o fizičkom ili drugom nasilju). Isto tako, rezultati pokazuju da se svaki četvrti učenik ne osjeća sigurnim u svojoj školi.

Istaknuo je kako se provedba ovog Programa planira u petogodišnjem ciklusu u kojem bi pratili učenike od osnovne do kraja srednje škole, te nakon toga evaluirali rezultate ostvarene u toj generaciji učenika. Naveo je kako se provedbom ovih aktivnosti očekuje smanjenje stope kriminaliteta, ovisničkog ponašanja, nasilja i vandalizma te promocija usvajanja preventivnih navika.

Na konferenciji za novinare je istaknuto kako je ovo prvi oblik suradnje jedne javnozdravstvene ustanove i Ministarstva unutarnjih poslova u ovom dijelu Europe.



Stranica