U klubovima starijih osoba, čiji članovi još uvijek samostalno žive u svojim domovima, skrenuta im je pozornost da prijevare postoje i u realnom, a ne samo u virtualnom svijetu
FOTO: Ilustracija
U okviru preventivne kampanje MUP-a „Web heroj“ nastavljene su edukacije umirovljenika o zaštiti od računalnih prijevara na području grada Rijeke. Tako je tijekom listopada policijska službenica Ureda načelnika Policijske uprave primorsko-goranske, Ingrid Mavrić educirala korisnike Doma za starije osobe „Kantrida“ te članove Klubova za starije osobe „Bulevard“ i „Potok“.
Većina umirovljenika se služi internetom i vrlo su aktivni na društvenim mrežama pa je odaziv bio iznimno dobar tako da je edukacijama obuhvaćeno čak 95 umirovljenika.
Primjerima iz policijskih evidencija o različitim vrstama računalnih prijevara, kojima su građanima na području Policijske uprave primorsko-goranske otuđena značajna financijska sredstva, umirovljenici su educirani o prijevarama pri online kupovini, romantičnim i investicijskim prijevarama, kao i načinima krađe identiteta na internetu.
Aktualnost i zanimljivost teme bila je očita jer su umirovljenici postavljali brojna pitanja te iznosili vlastita i tuđa iskustava o pokušajima prijevara. Posebno su istaknuli svoja iskustva pokušaja prijevara, koja su bila učestala posljednjih nekoliko mjeseci, a odnose se na situacije u kojima prevaranti šalju poruke u kojima se predstavljaju kao članovi obitelji, najčešće sinovi i kćeri. U tim porukama tvrde da su promijenili broj mobitela zbog oštećenja ili gubitka starog uređaja. Nakon uvodne poruke, ubrzo slijedi zahtjev za žurnu financijsku pomoć. Prevaranti traže uplatu za plaćanje računa, dugova ili drugih hitnih troškova, naglašavajući da im je pomoć potrebna odmah.
Pri savjetovanju o zaštiti od takvih i drugih prijevara upućeni su da budu izuzetno oprezni i da ne odgovaraju na sumnjive poruke, da nikada ne dijele svoje osobne podatke putem SMS poruka, elektroničke pošte ili bilo koji drugi način, da u slučaju primitka takve poruke pokušaju direktno kontaktirati tu osobu na način na koji to obično čine te da nikada ne izvršavaju financijske uplate na temelju zahtjeva iz sumnjivih poruka. Također im je napomenuto da prevaranti često koriste lažne bankovne račune ili druge metode koje otežavaju povrat sredstava.
U klubovima starijih osoba, čiji članovi još uvijek samostalno žive u svojim domovima, skrenuta im je pozornost da prijevare postoje i u realnom, a ne samo u virtualnom svijetu. Stoga su poučeni kako se zaštititi od prevaranata koji im mogu zakucati na vrata, tražeći čašu vode ili nudeći razne proizvode i usluge i predstavljajući se kao službene osobe samo s jednim ciljem: ući u dom i domoći se nakita, novca ili drugih vrijednosti. Univerzalan je savjet, koji su nekad i sami davali svojoj djeci: ne puštati nepoznate osobe u svoj dom.
Preventivne aktivnosti u sklopu kampanje „Web heroj“ nastavit će se i dalje na području Policijske uprave primorsko goranske.
Stranica