Pozivamo građane da ne prihvaćaju komunikaciju s osobama na društvenim mrežama za koje nisu u mogućnosti provjeriti njihov identitet i postojanje, a posebno da ne vjeruju nerealnim ponudama
FOTO: Ilustracija
Kaznenim djelom računalne prijevare oštećena je 68-godišnja hrvatska državljanka s riječkog područja nakon što je prethodna tri mjeseca komunicirala s nepoznatom osobom putem društvene mreže.
Spomenuta je materijalno oštećena za više od 40 000 eura koje je višekratno uplaćivala na bankovne i poštanske račune nepoznate muške osobe, a koja ju je kroz virtualnu komunikaciju obmanjivala o poklanjanju velikog novčanog iznosa, kao i o njihovom budućem zajedničkom životu.
Ovaj događaj nije prvi u kojima se počinitelji lažno predstavljaju na društvenim mrežama kao pomorci u inozemstvu ili strani bogati vlasnici te nagovaranjem i obmanjivanjem žrtvu materijalno oštete.
Romantične prijevare su jedne od najčešćih financijskih online prijevara u kojoj se prevarant pretvara da želi romantičnu vezu, a cilja žrtve na društvenim mrežama, internetskim stranicama za upoznavanje ili putem elektroničke pošte kako bi ostvario protupravnu imovinsku korist.
Počinitelji tzv. romantičnih prijevara kroz komunikaciju iskazuju snažne osjećaje prema žrtvi, a nakon što zadobiju njeno povjerenje traže novac, darove ili podatke o bankovnim računima.
Stoga pozivamo građane još jednom da ne prihvaćaju komunikaciju s osobama na društvenim mrežama za koje nisu u mogućnosti provjeriti njihov identitet i postojanje, a posebno da ne vjeruju nerealnim ponudama.
Ukoliko vas nepoznata osoba traži da joj uplatite novac iz bilo kojeg razloga, odmah prestanite komunicirati i ne uplaćujte novac, a događaj prijavite policiji na broj 192!
Više informacija o računalnim i drugim prijevarama na internetu može se pronaći na mrežnim stranicama MUP-a u
kampanji web heroj.
Stranica