Džepne krađe, građani oprezno!

U predblagdansko vrijeme su očekivane i veće gužve u trgovinama, ali i drugim javnim mjestima pa pozivamo građane na veći oprez kako ne bi postali žrtvom džepne ili drske krađe

FOTO: Ilustracija
 
Tijekom ovog tjedna evidentirano je počinjenje pet džepnih krađa kojima su počinitelji u autobusima, a u jednom slučaju i na autobusnoj stanici otuđili novčanike s dokumentima.

Počinjenim kaznenim djelima oštećeno je petero hrvatskih državljana za oko 990 eura.

Pozivamo stoga sve građane na povećani oprez, osobito na mjestima gdje je prisutno više posjetitelja. Naime, džepne krađe najčešće se događaju na mjestima gdje se kreće veći broj ljudi pa tako kradljivci koriste gužve u sredstvima javnog prijevoza, u ugostiteljskim objektima, trgovačkim centrima, čekaonicama, zdravstvenim ustanovama, na tržnicama, raznim javnim okupljanjima i drugim sličnim mjestima.

Počinitelji mogu biti i žene i muškarci, starije i mlađe osobe, a uglavnom rade u skupinama - jedna osoba odvlači pozornost, dok druga zavlači ruku u džep ili torbicu i izvlači novčanik te ga predaje trećoj osobi, koja potom nestaje u gužvi.
 
Budući je sada predblagdansko vrijeme kada građani obavljaju različite pripreme i kupnje za blagdane pa su i očekivane gužve na takvim javnim mjestima. Stoga u cilju sprječavanja počinjenja navedenih kaznenih djela, građanima savjetujemo sljedeće:
 
  • u novčaniku nosite vrlo malo novčanica,
  • kupnju obavljajte karticom i potrudite se zapamtiti PIN te ga ne nosite zapisanog u novčaniku s karticom ili u torbi,
  • ne nosite sve dokumente u novčaniku - odvojite ih od novca i stavite izvan novčanika kako u slučaju krađe ne bi ostali i bez dokumenata,
  • u kupnju ne nosite dokumente koji vam nisu potrebni,
  • ne ostavljajte vašu torbu, novčanik ili mobitel na blagajnama, policama ili kabinama prilikom kupnje,
  • nikad ne ostavljajte torbicu ili novčanik na kolicima za kupnju - dovoljan je trenutak nepažnje i ostat ćete bez nje,
  • torbu uvijek držite čvrsto zatvorenu, u gužvama ispred sebe kako bi imali neprestani nadzor nad njom, preklopom (ukoliko ga imate) uz tijelo, a ne sa strane ili straga,
  • novčanik ili mobitel ne nosite u stražnjem džepu jer je lopovima laka meta,
  • ako ipak budete oštećeni džepnom ili drskom krađom, odmah nazovite policiju na broj 192!
 
Ukoliko vam je otuđen mobitel zamolite nekoga da vas nazove - možda je lopov još uvijek u blizini pa ćete po zvuku znati i tko je, pretražite vašu okolicu - postoji mogućnost da je lopov izvukao samo novac iz novčanika i odbacio ga u blizini! Spremite pronađeni novčanik pažljivo u vrećicu, možda se otkriju korisni tragovi koji će policiji pomoći u pronalasku počinitelja.
Ako su vam ukradene bankovne kartice odmah nazovite i banku te ih obavijestite o događaju kako bi blokirali daljnje korištenje vaše otuđene kartice.


Stranica