„Zajedno više možemo“ i u ovoj školskoj godini

Provedba komponenata MAH-1, PIA-1 i PIA-2 nastavlja se i nadalje u riječkim osnovnim školama.

FOTO: PU primorsko-goranska

U sklopu provedbe preventivnog programa „Zajedno više možemo“ jučer, 8. studenoga je u Osnovnoj školi Trsat u Rijeci održana je prva komponenta, „Mogu ako hoću 1“ (MAH- 1).

Umjesto posjete učenika policijskoj postaji, što je bilo uobičajeno u godinama prije pandemije COVID-19, učenike 4a i 4b razreda u njihovim učionicama posjetila je Kristina Vrbanić, policijska službenica za prevenciju II. policijske postaje Rijeka.
 
U Osnovnoj školi Trsat policijska službenica održala je interaktivno predavanje za 15 učenika 4b razreda, a potom i za 14 učenika 4a razreda uz prisustvo njihovih učiteljica Keti Popić i Ines Šokčević. U oba predavanja učenici su vrlo aktivno surađivali s policijskom službenicom te joj odgovarali na postavljena pitanja, navodili neke primjere iz svog života, a i sami postavljali neka pitanja.
 
Tijekom predavanja učenici su pokazali zavidnu razinu znanja o ovisnostima i posljedicama koje one izazivaju, a naučili su i što učiniti u slučaju pronalaska predmeta za konzumaciju droga. Također su više saznali o policijskim poslovima i rodovima policije te o policijskom postupanju i zakonskoj regulativi vezanoj za vandalizam i noćne izlaske, tj. do kada djeca njihove dobi smiju navečer biti vani.
 
U drugom dijelu predavanja učenici su kroz prezentaciju fotografija imali priliku virtualnog obilaska policijske postaje, s naglaskom na prostoriju operativnog dežurstva, prostorije za prepoznavanje i zadržavanje, urede kriminalističke policije i na kraju policijsko vozilo „marica“.
Komunikacija između učenika i policijske službenice bila je vrlo živa i dinamična i pokazala da ove teme učenicima nisu nepoznate te da jako dobro znaju koje posljedice mogu nastati ukoliko izaberu nepoželjna ponašanja. Na kraju predavanja svaki učenik je dobio brošuru MAH 1, podsjetnik kako je pravi put izabrati ispravna ponašanja koja ne vode ka nekoj od ovisnosti ili drugim štetnim, pa i  kažnjivim posljedicama. 
 
Provedba komponenata MAH-1, PIA-1 i PIA-2 nastavlja se i nadalje u ostalim riječkim osnovnim školama.

Naime, kao i prošle godine, program „Zajedno više možemo“ će se, uz određene prilagodbe održavati u riječkim osnovnim školama i tijekom 2022/23. školske godine pa će se tako umjesto pet komponenti, provoditi sljedeće tri komponente:
  • „Mogu ako hoću 1" – za učenike 4 razreda osnovnih škola, uz prilagodbu da učenici ne dolaze u nadležnu policijsku postaju, već policijski službenik dolazi u školu,
  • „Prevencija i alternativa 1" – za učenike 5. razreda osnovnih škola,
  • „Prevencija i alternativa 2" – za učenike 6. razreda osnovnih škola.
 
Svaka komponenta provodi se u zasebnom razrednom odjeljenju u trajanju od jednog školskog sata.
 
Podsjećamo da se preventivni program “Zajedno više možemo” realizira u partnerstvu Policijske uprave primorsko-goranske i Grada Rijeke od listopada 2010. godine za riječke osnovne škole i Centar za odgoj i obrazovanje, a usmjeren je na prevenciju zlouporabe droga i drugih sredstava ovisnosti, vandalizma, vršnjačkog nasilja i raznih oblika rizičnog ponašanja, a jedan od ciljeva programa je i približavanje policije i njenog rada učenicima.

Stranica