Foto: PU primorsko-goranska
U nastavku kampanje „Živim život bez nasilja“ danas su u OŠ Nikole Tesle u Rijeci održane edukativne radionice za učenike 7. i 8. razreda. Radionice su posebno održane za dječake i posebno za djevojčice, a u provedbi su sudjelovali policijski službenici za prevenciju, maloljetničku delinkvenciju i iz specijalne policije, predstavnici nevladine organizacije mladih Status „M“ i UNDP-a, te Obiteljskog centra PGŽ.
Podsjećamo tijekom studenog prošle godine na području svih policijskih uprava u Republici Hrvatskoj provedena je preventivna akcija „Živim život bez nasilja“. Cilj ove preventivne akcije bio je podizanje svijesti građana na prijavljivanje nasilja u obitelji i izgradnja kulture nenasilja među mladima.
U danas održanoj edukativnoj radionici za dječake korišteni su elementi kampanje„Budi muško, mijenjaj pravila“ koju provodi nevladina organizacija mladih Status „M“. Cilj kampanje je senzibiliziranje mladića poradi prevencije nasilja u obitelji i nasilja nad ženama.
U ovoj radionici sudjelovao je Mislav Mandir, edukator iz organizacije mladih „Status-M“, policijski službenik specijalne policije Vlado Pavić i Ingrid Mavrić iz Odsjeka za prevenciju PU primorsko-goranske. Tijekom radionice dječacima su prikazana tri kratka filma o nasilju, ravnopravnosti spolova i diskriminaciji popraćena kvizom (pitanja s dva netočna i jednim točnim odgovorom).
Točne odgovore dodatno je pojasnio policijski službenik specijalne policije istaknuvši kako je upravo izbor ispravnih ponašanja i stavova ono što vodi ka promjeni pravila uvriježenog muškog ponašanja, a koje se često povezuje s nasiljem i drugim nepoželjnim oblicima ponašanja. Isto tako i u svom zahtjevnom zanimanju policajci-specijalci svojim ispravnim odabirom utječu na razvoj tolerancije i kulture nenasilja.
Istovremeno s edukativnom radionicom za dječake održana je radionica i za djevojčice. U svom izlaganju, Vesna Golomboš Erdeljac, policijska službenica iz Odsjeka maloljetničke delinkvencije PU primorsko-goranske, upoznala ih s radom policije, uzrocima i vrstama nasilja te mogućim posljedicama nasilja. Istaknula je kako se mogu obratiti s povjerenjem te da će im policijski službenici maloljetničke delinkvencije pružiti svesrdnu pomoć.
Nina Vela-Vrabec iz Obiteljskog centra PGŽ navela je kako nasilje može biti emocionalno, fizičko i seksualno. Iznijeti su podaci ispitivanja učenika srednjih škola, te 7. i 8. razreda osnovnih škola koji pokazuju kako je 93% ispitanih učenika počinilo nasilje u vezi, a njih 87% je doživjelo nasilje.
Učenici su iskazali zanimanje te izrazili zadovoljstvo ne samo temama već i načinom na koji su ove teme prezentirane. Na način primjeren njihovom uzrastu te uz njihovo aktivno sudjelovanje omogućeno im je da nauče kako prevenirati neke od nepoželjnih ponašanja i stavova.
Inače ove su radionice održane u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana suzbijanja nasilja nad ženama.
Stoga ne zaboravimo, nitko ne zaslužuje biti zlostavljan, nasilje može biti zaustavljeno te time spašen nečiji život ili djetinjstvo. Šutnjom pomažemo nasilniku, zato recimo ne nasilju.