Na području Policijske uprave primorsko-goranske tijekom provođenja prošle akcije zabilježena su dva slučaja lakšeg ozljeđivanja osoba (punoljetnih) i to uslijed nestručnog rukovanja petardama, a prijavljeno je i propucavanje osobnog vozila u kojem srećom nije bilo ozlijeđenih osoba.
Neoprezno i nestručno rukovanje pirotehničkim sredstvima može izazvati teške posljedice kao što su ozljede šaka, prstiju, lica i očiju, a o korištenju eksplozivnih naprava i vatrenog oružja da i ne govorimo. I pirotehnička sredstva kao što su npr. petarde, svjetleće rakete nisu bezopasne , a pogotovo kada su u dječjim rukama. Mogu uzrokovati požar na balkonima, podrumima i sl., a njihova uporaba može biti itekako opasna na mjestima gdje se okuplja veći broj građana, ispred škola, autobusnim postajama, školskim dvorištima.
Policija će stoga pojačano provoditi pojačane aktivnosti kako bi se spriječile zlouporabe vatrenog oružja, eksplozivnih tvari, pirotehničkih sredstava, streljiva i ostalih sredstava uporabom kojih mogu nastati neželjene posljedice te u suradnji i kontaktu s predstavnicima lokalnih vlasti na razini županije, gradova, općina i obrazovnih ustanova upozoriti na opasnosti od zlouporabe navedenih sredstava.
Pozivamo sve građane na suradnju u provedbi akcije i dostojnu proslavu predstojećih blagdana., a tome može doprinijeti svaki pojedinac kako bismo svi zajedno proveli blagdane u miru i dobru.
Prodaja i uporaba pirotehničkih sredstava
Zakonom o eksplozivnim tvarima (Narodne novine 178/04, 109/07 i 67/08) propisana je između ostalog podjela pirotehničkih sredstava, njihova prodaja i uporaba. Kategorizira ih proizvođač i to:
- prodaja dozvoljena tijekom cijele godine (kiosci, prodavaonice, pokretne trgovine) i to osobama starijim od 14 godina,
- uporaba dozvoljena tijekom cijele godine
- prodaja od 15. prosinca do 1. siječnja samo u prodavaonicama oružja, streljiva ili specijaliziranim prodavaonicama za prodaju pirotehničkih sredstava,
- prodaja pirotehničkih sredstava II. razreda dozvoljena osobama starijim od 16 godina, a III. T1, P1 osobama starijim od 18 godina,
- uporaba pirotehničkih sredstava II. i III. razreda zabranjena je u zatvorenim prostorijama, na prostoru gdje se okuplja veći broj ljudi u razdoblju od 2. siječnja do 26. prosinca (odnosno dozvoljeno od 27.12. do 02.01)
- pirotehnička sredstva III. razreda mogu rabiti osobe mlađe od 18 godina pod nadzorom roditelja ili skrbnika.
Kazne
Istim zakonom propisane su i kazne kako za fizičke tako i pravne osobe. Za korištenje pirotehničkih sredstva II. i III. razreda izvan dozvoljenog razdoblja, u zatvorenim prostorijama i na prostorima gdje se okuplja veći broj osoba propisane su kazne za fizičke osobe u iznosu od 1 000 do 5 000 kuna.
Pravnoj osobi ukoliko prekrši odredbe iz čl. 29 i 30 Zakona o eksplozivnim tvarima kojima se propisuje prodaja pirotehničkih sredstava može biti određena kazna u iznosu od 20 000 do 40 000 kuna, a odgovornoj osobi u pravnoj osobi u iznosu od 4 000 do 8 000 kuna.
Osim toga Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira također su predviđene sankcije protiv osoba koje npr. neovlašteno pucaju iz vatrenog oružja, pale rakete ili sličan eksplozivan, odnosno zapaljiv materijal (novčane i zatvorske kazne).
Kazneni zakon predviđa za počinitelje kaznenog djela dovođenje u opasnost života i imovine opće opasnom radnjom ili sredstvom zatvorske kazne, a kod kaznenog djela nedozvoljenog posjedovanje oružja i eksplozivnih tvari propisane su novčane i zatvorske kazne.
Nadalje, kaznenim zakonom propisano je i da će osoba koja neovlašteno kupuje, prodaje ili razmjenjuje predmete ili robu čiji je promet zabranjen ili ograničen, a ako time nije počinjeno neko drugo kazneno djelo za koje je propisana teža kazna, biti kažnjen novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.